SZYBKA NAWIGACJA: Wprowadzająca strona Šipka Miasto

DUB

Odstartoval další běh univerzity třetího věku

Čtyři semestry plné zajímavých přednášek mají před sebou senioři, kteří včera v kulturním domě Trisia složili slavnostní imatrikulační slib a stali se posluchači univerzity třetího věku. Tímto tradičním ceremoniálem byl zahájen další běh oblíbeného alternativního vzdělávání, které město Třinec pořádá ve spolupráci s Ostravskou univerzitou.

„Je to už poosmé, co v Třinci zahajujeme univerzitu třetího věku. Velmi si vážím nadstandardní spolupráce s Ostravskou univerzitou a děkuji rektorovi Janu Latovi, že tomuto vzdělávání v Třinci tak fandí. Podle jeho slov se akademici v žádném jiném městě s takovým ohlasem a zájmem nesetkali a na přednášky do Třince se vždy velmi těší. Mám radost, že je u nás tolik aktivních seniorů, a jsem na ně pyšná,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

O studium univerzity třetího věku je v Třinci ze strany starší generace dlouhodobě nebývalý zájem. V letošním roce zasedlo do pomyslných lavic přes 160 posluchačů. „Před začátkem letošního běhu byl zájem o studium tak velký, že se bohužel na všechny zájemce nedostalo. Ale jak uvedl pan rektor, když to nevyšlo v osmém běhu, vyjde to určitě v devátém,“ podotkla starostka. Celkově za celou dobu fungování univerzity třetího věku absolvovalo dvouleté studium už téměř tisíc seniorů z Třince a širšího okolí.

V prvním semestru, který potrvá od dubna do června, se senioři mohou těšit na poutavé přednášky v podání akademiků Lékařské fakulty OU. Na posluchače čekají přednášky tematicky zaměřené především na zdraví a stav naší tělesné schránky. Hned v úvodu si studenti vyslechli přednášku na téma na bolesti zad a následovat bude téma Člověk po mozkové příhodě v domácí péči (18.4.), dále Vážné i nevážné poruchy paměti (2.5.), po nich přijde na řadu přednáška s názvem Nepodceňujte chrápání, může zkrátit váš život (16.5.), dále Bolesti kloubů aneb jak se změní život po implantaci TEP (30.5.) a v závěru semestru se posluchači dovědí něco o očních vadách a laserových možnostech korekcí refrakčních vad (13.6.).

Studium univerzity třetího věku je rozděleno do čtyř semestrů, přičemž v každém semestru studenti absolvují 6 přednášek. Na začátku a na konci studia nechybí tradiční slavnostní akty jako imatrikulace a promoce. Přednášky i slavnostní ceremoniály probíhají ve společenském sále kulturního domu Trisia.

Univerzita třetího věku je vzdělávací alternativou netradičního typu určenou pro všechny, kteří neztrácejí zájem o nové poznatky ve vědě i umění a chtějí i v pozdějším věku rozvíjet svoji osobnost a přijímat nové informace. Předpokladem ke studiu je chuť dovědět se něco nového, setkávat se s vrstevníky a udržovat svou mysl v aktivní činnosti.

DSC_0073_3633.jpg DSC_0014.jpg DSC_0022_3635.jpg DSC_0026_3636.jpg DSC_0034_3637.jpg DSC_0037_3638.jpg DSC_0049_3639.jpg DSC_0052_3641.jpg DSC_0057_3642.jpg DSC_0065_3643.jpg

Vloženo:5.4.2017 11:09
Zobrazovat do:  23.4.2017 23:59   stop