Základní škola Kaštanová v Třinci otevřela malotřídku se zážitkovým vzděláváním

Základní škola Kaštanová v Třinci zahájila se začátkem tohoto školního roku provoz nové, tzv. otevřené třídy. Celkem 17 dětí ve věku 6-9 let nastoupilo do společné třídy pro 1. - 4. ročník. Zakusí zde vzdělávání zábavnou formou v tematických blocích, v nichž se prolínají předměty, s důrazem na zážitky a badatelství, osobní a partnerský přístup ve vztahu k učiteli a sebevzdělávání.

„Poptávka po vzniku otevřené třídy přišla od rodičů, stojí za ní iniciativa několika nadšenců i paní ředitelky. Malotřídka funguje ve škole zřizované městem, a je tedy zdarma, ale neobejde se bez příspěvků rodičů, které budou použité na pomůcky, výjezdy a zážitkové vzdělávání, které propojuje teorii s praxí,“ popsal místostarosta Třince Radim Kozlovský.

Děti budou trávit vybrané hodiny společně se standardní výukou, převážně ale vlastním programem. Společně s učiteli budou tvořit tzv. týdenní výukové plány, trávit čas prací na vlastních zadáních nebo venku v přírodě.

„Přípravy na otevření třídy trvaly přibližně tři roky. S rodiči jsme se domluvili, kdo má jaké představy a za co zodpovídá. Pro výuku ve třídě jsme přijali nového učitele a přes léto jsme upravili prostory,“ uvedla Iveta Hudzietzová, ředitelka ZŠ Kaštanová, a dodala, že rodiče budou úzce spojeni se samotnou výukou. „Prostřednictvím sdružení rodičů budou přispívat 1 500 korun měsíčně a domluví se, na co se tyto peníze využijí. Společně s rodiči rovněž nastavujeme a upravujeme metody a formy práce, kdy žáci plní především zážitkovou interaktivní formou školní vzdělávací program,“ dodala ředitelka.“ Rodiče také sehnali sponzorské dary od místních firem, například od společnosti Refrasil nebo Baby club Kenny, a aktivně se podíleli na úpravách prostor.

Pokud bude zájem rodičů dále narůstat, škola se v budoucnu nebrání rozšíření o další otevřenou třídu. Více o fungování otevřené třídy na ZŠ Kaštanová se dozvíte na http://otevrena-trida.webnode.cz/.

Otevřená třída je jedním z výsledků tvorby místních akčních plánů vzdělávání na Českotěšínsku, Třinecku a Jablunkovsku, při kterém se propojily desítky zástupců měst, škol a odborníků na vzdělávání, aby naplánovaly cíle a projekty a sdílely dobrou praxi ve vzdělávání.

pd1.jpg pd2.jpg pd3.jpg pd4.jpg pd9.jpg pd13.jpg

Vloženo:4.9.2017 15:37