SZYBKA NAWIGACJA: Wprowadzająca strona Šipka Miasto

Stoletá schránka skrývala cenné dokumenty

Netradičním způsobem zahájili nový školní rok na Základní škole s polským jazykem vyučovacím v Oldřichovicích. Při rekonstrukci a zateplování školy zde totiž před časem narazili řemeslníci na základní stavební kámen z roku 1906, který ukrýval schránku s neznámým obsahem. První den nového školního roku byl vhodným okamžikem zjistit, co je v ní uloženo. Za účasti starostky města Třince Věry Palkovské, ředitele Muzea Těšínska Zbyška Ondřeky a dalších hostů byla 4. září schránka ze základního kamene slavnostně vyjmuta a s velkým očekáváním byl odkryt její obsah.

Po chvíli napětí byly z plechové schránky opatrně vyňaty dvě mince (rakousko-uherská koruna z roku 1900 a československá koruna vyražená v roce 1970), fotografie školní budovy a listinné materiály, jejichž stav ukazuje na začátek minulého století). Zároveň byla ve schránce uložena i zakorkovaná láhev s dalšími dokumenty.

„Pravděpodobně byla schránka otevřena po roce 1970 a někdo do ní dodatečně vložil některé věci. Zároveň nejstarší listinu uzavřel do igelitového sáčku. Všichni jsme si však mysleli, že obsah schránky bude původní,“ okomentoval nález na místě Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska.

Vytažené předměty a listiny převzalo do péče Muzeum Těšínska, kde budou v souladu s příslušnými zákony zrestaurovány. Kopie nalezených předmětů a listin budou uloženy zpět společně se současnými materiály, které by mohly zaujmout naše potomky třeba za sto let. Originály rozšíří sbírky Muzea Těšínska.

„Obsah schránky byl pro nás velkým překvapením. Jsme vděčni za každý takový nález, který dokumentuje historii a tradice našeho města, neboť to jsou kořeny, z nichž Třinec vyrůstá, na kterých stojí a které nás spojují s minulostí,“ dodala starostka Třince Věra Palkovská.

DSC_1261.jpg DSC_1266.jpg DSC_1273.jpg DSC_1286.jpg DSC_1311.jpg

Vloženo:4.9.2017 16:30