Domov Sosna působí v Třinci už 40 let

Již čtyřicet let poskytuje zázemí seniorům a lidem se zdravotním postižením Domov Sosna v Třinci. Kulaté výročí oslavili ve středu 6. září 2017 společně pracovníci a uživatelé Domova za přítomnosti představitelů města Třince, krajského úřadu a mnoha dalších hostů. V rámci kulturního programu, který proběhl na přilehlé zahradě, přijela seniory potěšit i oblíbená hudební kapela Moravanka.

„Vedení příspěvkové organizace Sociální služby města Třince má společně s vedením města dlouhodobě snahu vytvořit seniorům, využívajících pobytových sociálních služeb Domova Sosna, kulturní a společenské zázemí odpovídající požadavkům jejich věku a zdravotnímu stavu tak, aby mohli svůj podzim života v příjemném prostředí s různými aktivitami a ve společnosti svých vrstevníků,“ uvedl ředitel Sociálních služeb města Třince Pavel Pezda.

Domov Sosna, dříve známý pod názvem Domov důchodců, se v Třinci začal stavět v roce 1973. Ke slavnostnímu otevření došlo dne 2. 3. 1977 a v té době zde svůj druhý domov našlo 130 seniorů. V roce 1987, po rekonstrukci denních místností, se zvýšila kapacita na 156 míst a v roce 1996. Po transformaci bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných v areálu Nemocnice Třinec na Jednotku ošetřovatelské péče Domova důchodců se kapacita zvýšila na 185 uživatelů. Dne 17. 1. 2003 proběhlo slavnostní otevření nové přístavby s bezbariérovými pokoji, centrem volného času, rehabilitačním pracovištěm, terasami a jinými účelovými místnostmi.

Nyní je Domov Sosna součástí Sociálních služeb města Třince, příspěvkové organizace, která byla zřízena ke dni 1. 1. 2006. „Bez značné podpory města Třince, které je zároveň zřizovatelem této organizace, by v podstatě tato organizace nemohla fungovat. Sociální politika realizovaná městem Třinec je opravdu na vysoké úrovni,“ dodal Pavel Pezda.

„Chceme, aby senioři v našem městě prožívali důstojný podzim svého života. Proto je pro nás důležité vytvářet jim co nejpřívětivější podmínky, a to nejen širokou nabídkou sociálních služeb, ale také množstvím vhodných volnočasových aktivit. Chceme, aby bylo o naši nejstarší generaci postaráno jak v oblasti ošetřovatelské a zdravotní péče, tak v oblasti společenského vyžití,“ uvedla starostka Věra Palkovská.

V Domově Sosna jsou v současnosti poskytovány podle zákona o sociálních službách čtyři registrované pobytové sociální služby pro 183 uživatelů. Největší poskytovanou službou v Domově Sosna jsou Domovy se zvláštním režimem s kapacitou 109 lůžek, dalších 60 lůžek spadá pod sociální službu Domovy pro seniory, kapacitu 10 lůžek mají Domovy pro osoby se zdravotním postižením a poslední poskytovanou sociální službou jsou Odlehčovací služby, jimž náleží 4 místa.

DSC_1340.jpg DSC_1347.jpg DSC_1353.jpg DSC_1356.jpg DSC_1358.jpg DSC_1361.jpg DSC_1363.jpg DSC_1365.jpg Domov Sosna 2.jpg Domov Sosna 3.jpg P8010641.jpg

Vloženo:7.9.2017 07:45
Zobrazovat do:  30.9.2017 23:59    ok