LIS

Třinec uctil památku válečných veteránů

Město Třinec si dnes připomnělo společně se členy Československé obce legionářské, Sdružení válečných veteránů a Českého svazu bojovníků za svobodu Den válečných veteránů. Podobně jako v předchozích letech se dostalo hrdinům z druhé světové války oficiálního přijetí na třinecké radnici, kde dnes navíc v rámci vzpomínkové akce předala starostka Věra Palkovská pamětní medaili města Třince paní Ireně Sikorové Nožkové za vstřícný přístup, porozumění a osobní angažovanost ve snaze pomoci válečným veteránům.

Paní Irena Sikorová Nožková zastává funkci nemocniční ombudsmanky v Nemocnici Třinec a několikrát byla nápomocna při řešení zdravotních problémů zdejších válečných veteránů.

„Paní Nožková si bezděčně a bez afektu uvědomuje náš občanský dluh válečným veteránům za jejich odvahu a hrdinství a dokazuje svůj postoj nevšední vstřícností a snahou pomoci,“ uvedl k ocenění Petr Radina, terénní pracovník pověřený ministerstvem obrany péčí o válečné veterány z 2. světové války. V současné době žije podle jeho slov na Třinecku a Jablunkovsku deset válečných veteránů, z nichž devět je starších devadesáti let.

„Považujeme za velmi důležité připomínat si zásluhy válečných veteránů a vzpomínat na chrabrost lidí, kteří položili život za naši svobodu. Fakta z minulosti nám pomáhají uvědomovat si, že svoboda a mír není v dnešní složité době samozřejmostí, o to více je třeba si je chránit. Kromě rodiny a zdraví je to to nejcennější, co máme,“ řekla mimo jiné starostka Věra Palkovská.

Po oficiální části v prostorách radnice se vedení města vydalo uctít památku válečných hrdinů na centrální hřbitov na Folvarku k pomníku obětem 2. světové války. Památce válečných veteránů se společně s vedením města přišli poklonit i žáci z třineckých základních škol.

Den válečných veteránů, který si připomínáme 11. listopadu, se váže k ukončení 1. světové války, kdy připomíná oběti nejstrašnější války, jakou do té doby lidstvo poznalo. V novodobé historii České republiky se Den válečných veteránů připomíná od roku 2001. Dává nám příležitost připomenout si československé vlastence, kteří ve dvou válečných apokalypsách ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945 bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti, a také ty hrdiny, kteří jako příslušníci ozbrojených sil nebo mírových misí bránili hodnoty svobody a demokracie.

DSC_0133_4152.jpg DSC_0145_4153.jpg DSC_0148_4154.jpg DSC_0154_4155.jpg DSC_0159.jpg DSC_0160_4157.jpg DSC_0166.jpg DSC_0172_4159.jpg DSC_0179_4160.jpg DSC_0189_4161.jpg DSC_0197_4162.jpg

Vloženo:10.11.2017 12:09
Zobrazovat do:  30.11.2017 23:59    ok