Nová astronomická kamera

Hvězdárna Mikuláše Koperníka v Třinci


Historie Současnost Aktuality

Nová astronomická kamera


Třinecká observatoř letos (2016) dostala nového pomocníka k průzkumu hlubin vesmíru.

Jedná se o dvě CMOS astro-kamery, 1. barevnou s chlazením ASI 174MC-Cool (color) od firmy ZWO a 2. monochromatickou pointační QHY 5L II bez chlazení, kterou jsme se rozhodli přestavět a doplnit o dvoustupňové chlazení, pomocí peltierových článků, které zvýšilo její užitnou hodnotu i šíři použitelnosti. Její přestavbou jsme ušetřili mnoho tisíc korun, které se mohou použít na další důležité komponenty.

Její přestavbu realizoval pan René Ambroz, jenž má se stavbou astro-kamer letité zkušenosti.
Z původní kamery zůstala jen elektronika a bylo vyrobeno nové pouzdro pro peltierovy články a izolaci. Takto vznikla z obyčejné pointační kamery plnohodnotná chlazená astrokamera s vysokou účinnosti a nízkým tepelným šumem. Její rozsah citlivosti je od 400nm do 1000nm a vrchol citlivosti kolem 500nm s  účinností 75%. Bude využívána jak pro snímání supernov a komet, tak i pro monochromatickou spektrografii na již hotovém spektrografu K-40/200, kde bude využito její schopnosti zachytit i část infračerveného spektra za hranou 750nm.


Kamera QHY 5L II. Po přestavbě.

Druhá barevná s chlazením ASI 174MC-Cool firmy ZWO kterou financovalo město Třinec, je špičkový elektronický komponent vyráběný pro astrofyziku a jedná se o „light“ verzi kamer používaných na profesionálních observatořích, ale za nesrovnatelně vyšší ceny.
I tato kamera je vybavená dvoustupňovým chlazením pomocí peltiera a má barevný CMOS senzor 2,3 Megapixel. Jeho účinnost je 75% v zeleném kanálu a kolem 60% v červeném a modrém. Rozsah citlivosti je od 380nm do 700nm. To ji předurčuje hlavně pro snímání barevných prezentačních a popularizačních snímků hlubokého vesmíru a online pozorování, kde se uplatní její poměrně vysoká účinnost při krátkých expozicích do 60 sekund.


Kamera barevná s chlazením ASI 174MC-Cool.

Obě tyto kamery budou náhradou za již zastaralý modifikovaný „astro-fotoaparát“ Canon 400D, který jsme používali a který již nevyhovuje svou nízkou citlivostí i absencí účinného chlazení, které velice zvyšuje „zašuměnost“ – tepelný šum snímků při dlouhých expozicích nad 120 sekund.

David Vodecký – správce hvězdárny
Logo STaRS Městská knihovna Třinec - Logo Region Forum - Těšínské slezsko Euroregion - Těšínské slezsko Logo Czechpointu
 EVROPSKÁ 
 DATABANKA 
Město Třinec na facebooku